Spațiul disponibil pentru închiriere are o suprafață de 15,46 metri pătrați și se situează în imobilul de pe Strada Carpați numărul 33, centrul municipiului Roșiori de Vede. Proprietatea este înregistrată în cartea funciară cu numărul 20990 și este destinată exclusiv activității de cabinet stomatologic. Detaliile referitoare la utilizarea și amenajarea acestui spațiu sunt cuprinse în documentația licitației.

Autoritatea responsabilă pentru desfășurarea acestei proceduri este Municipiul Roșiori de Vede. Sediul primăriei se află pe Strada Dunării numărul 58, în Roșiori de Vede, județul Teleorman. Cei interesați de informații suplimentare sau clarificări pot contacta instituția la numărul de telefon 0247/466.519 sau prin fax la 0247/466.141. De asemenea, se poate comunica prin e-mail la adresa postmaster@primariarosioriidevede.ro, iar codul fiscal al municipalității este 4652694.

Baza legislativă a acestei licitații este reprezentată de Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Roșiori de Vede numărul 37, adoptată pe 31 martie 2026. De asemenea, se completează cu regulile stabilite prin Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57 din 3 iulie 2019, care reglementează, printre altele, închirierea bunurilor proprietate publică a statului sau unităților administrativ-teritoriale prin licitație publică. Conform acestei ordonanțe, decizia de închiriere, în acest caz hotărârea consiliului local, trebuie să conțină informații esențiale precum identificarea bunului, destinația, durata închirierii și prețul minim.

Documentația necesară participării la licitație este disponibilă la sediul instituției, fiind accesibilă la cerere. Persoanele interesate de obținerea unui exemplar al acestei documentații pot contacta Direcția de Administrare a Domeniului Public și Privat din cadrul Municipiului Roșiori de Vede, la adresa menționată anterior. Costul acestui exemplar a fost stabilit la 100 de lei, tarif ce poate fi achitat în numerar la Direcția Impozite și Taxe Locale a Municipiului Roșiori de Vede. Aceste reglementări respectă dispozițiile O.U.G. nr. 57/2019 referitoare la Codul administrativ.

Procedura are un calendar bine definit. Data limită pentru solicitarea de clarificări referitoare la documentația de licitație este 6 mai 2026, ora 16:00. Ofertele trebuie depuse până pe 14 mai 2026, ora 16:00. Acestea vor fi înregistrate la Registratura Generală a Municipiului Roșiori de Vede, situată pe Strada Dunării numărul 58, județul Teleorman. Fiecare ofertă trebuie prezentată într-un singur exemplar original, închis într-un plic sigilat. Deschiderea publică a ofertelor va avea loc pe 18 mai 2026, începând cu ora 10:00, la sediul aceleași primării.

În caz de litigii legate de această procedură, instanța competentă pentru soluționarea acestora este Tribunalul Teleorman, Secția de Contencios Administrativ. Aceasta se află în Alexandria, pe Strada Independenței numărul 22, județul Teleorman. Contactul telefonic se poate realiza la numărul 0247/306.014, iar adresa de e-mail este tribunaltr@just.ro. Anunțul referitor la licitație a fost trimis instituțiilor competente pentru publicare la data de 22 aprilie 2026.

Perspectivă locală

Afacerea unei noi clinici stomatologice în Roșiori de Vede, sprijinită de administrația locală, este o veste pozitivă pentru comunitate. Rezidenții din Roșiori de Vede și localitățile învecinate se confruntă adesea cu perioade de așteptare îndelungate pentru programări sau sunt nevoiți să călătorească în orașe mai mari, cum ar fi Alexandria, pentru a accesa servicii medicale specializate. Această inițiativă ar putea reduce presiunea asupra cabinetelor existente și ar îmbunătăți accesibilitatea îngrijirilor dentare, o componentă vitală pentru sănătatea publică. Este esențial ca autoritățile să continue să identifice și să încurajeze astfel de inițiative care au un impact direct asupra vieții cetățenilor. Un sfat util pentru persoanele interesate de serviciile medicale din zonă este să monitorizeze anunțurile publice ale primăriei, deoarece astfel de oportunități pot indica îmbunătățiri ale infrastructurii medicale locale.

Transparență AI: Acest material poate fi redactat sau structurat cu ajutorul unor instrumente AI și este verificat editorial înainte de publicare. Imaginile generate sau modificate cu AI sunt folosite cu rol ilustrativ.

Mara Ionescu

Mara Ionescu este jurnalistă și editor la Azi în Alexandria, cu peste 10 ani de experiență în presa locală și în documentarea subiectelor care influențează viața comunității. Pasionată de poveștile oamenilor, de proiectele culturale și de dezvoltarea orașului, Mara scrie cu obiectivitate, empatie și atenție la detalii, oferind cititorilor informații clare, verificate și ușor de înțeles. Misiunea ei este să aducă Alexandriei o presă modernă, trans…